Göteborg Ishockey Cup Killar Team 2008
Icehockey
2 - 5 jan 2022
U14

Tävlingsbestämmelser

 

Spelarna ska vara födda 2008 eller senare, tjejer födda 2007 tillåts vara med.

Alla spelare måste vara licensierade för den klubb de representerar i GIC.

I varje match får högst 20 utespelare och 2 målvakter användas.

 

Matchtid 2 x 15 minuter effektiv tid, 1 minut uppvärmning utan puckar och 1 minut paus mellan perioderna.

Vid stora förseningar kan Tävlingsledaren för GIC besluta att del av 1:a period startar med ”rullande” tid. Spolning sker mellan matcherna.

 

Svenska Ishockeyförbundets reglerbestämmelser gäller, en time-out per lag och match.

Målvakterna ska stå på bägge planhalvorna det innebär att lagen börjar på motsatt sida första perioden så man i andra perioden är närmast sitt egna bås.

 

Seger i matchen ger laget 2 poäng, oavgjord match ger vardera lagen 1 poäng (SIF:S seriemetod ”Lång serie” tillämpas)

Ordningsföljden mellan lagen i serietabellen avgörs genom antalet erövrade poäng

1.     Vid lika antal poäng avgör målskillnad

2.     Vid lika målskillnad avgör flest gjorda mål

3.     Vid lika många gjorda mål avgör lagens inbördes resultat

4.     GIC-regel: Vid oavgjort/da resultat vid inbördes möten avgör flest vunna matcher

5.     GIC-regel: Vid lika många vunna matcher avgör minst antal utvisningsminuter per lag.

6.     GIC-regel: Vid lika antal utvisningsminuter avgör lottning.

 

Spelschema

8 lag per spelort

På varje spelort bildas det 2 grupper med 4 lag i varje grupp

 

Dag 1 grundspel:

En rak serie i varje grupp tre matcher per lag

Arena grupp Blå och Arena grupp Vit

Efter avslutade matcher har vi två tabeller/spelort med placering 1 till 4

Ettan och tvåan i respektive grupp bildar en ny grupp till dag två

Trean och Fyran i respektive grupp bildar en ny grupp till dag två

 

Dag 2 grundspel:

Arena grupp Blå fortsättning består av ettan och tvåan från dag ett

Arena grupp Vit fortsättning består av trean och fyran från dag ett

Efter avslutade matcher dag två har vi 2 tabeller med placering 1 till 4 som ger en ranking från 1-8/spelort.

 

Dag 3 slutspel

Alla gruppettor samt bästa tvåa går till A-slutspel, övriga tvåor och två bästa treor går till B-slutspel, övriga treor och tre bästa fyror går till C-slutspel, övriga fyror och fyra bästa femmor går till D-slutspel, övriga femmor och fem bästa sexor går till E-slutspel, övriga sexor och sex bästa sjuor går till F-slutspel och övriga sjuor och alla åttor går till G -slutspel.

 

När alla lag har placerats i respektive slutspel, så görs en ranking med inspelade poäng, målskillnad, mest gjorda mål från dag 2 (ranking 1-8)

 

Gruppindelningar

Arena Slutspelgrupp Blå Lag 1, 4, 5 & 8

Arena Slutspelgrupp Vit Lag 2, 3, 6 & 7

En rak serie spelas i respektive grupp

Efter avslutade matcher dag tre har vi 2 tabeller med placering 1 till 4

 

Dag 4 slutspel

Matcherna ska avgöras, och är det oavgjort efter full tid vidtas följande

1. Sudden death i 3 minuter, spel 3 mot 3.

2. Fortfarande oavgjort efter sudden death, domaren lottar om vem som ska börja straffläggning. Utvisad spelare sitter kvar i utvisningsbås under straffslagsavgörandet.

3. 3 straffar per lag (olika spelare), är det fortfarande oavgjort efter 3 straffar, så blir det sudden death straffar (lagen kan välja vilken straffläggare man vill), ordningsföljd för straffar ändras efter 3 ordinarie och fortsätter tills ett avgörande har skett.

 

 

Semifinal placering 5-8  Match 1: trean grupp vit vs fyran grupp blå 

                                                    Match 2: trean grupp blå vs fyran grupp vit 

Semifinal placering 1-4            Match 3: ettan grupp vit vs tvåan grupp blå 

                                                        Match 4: ettan grupp blå vs tvåan grupp vit  

Placering 7-8                                Förlorare match 1 vs förlorare match 2          

Placering 5-6                                Vinnare match 1 vs vinnare match 2                 

Bronsmatch                                  Förlorare match 3 vs förlorare match 4             

Final                                              Vinnare match 3 vs vinnare match 4                  

 

Prisutdelning sker i varje ishall

 

 

Representationsbestämmelser

Spelartrupperna ska bestå av licenserade föreningsspelare som deltager aktivt i seriespel som föreningen är med i under innevarande säsong, spelare som bytt förening efter 2021-11-30 godkänns ej för medverkan i GIC.

1 år överåriga flickor/tjejer som deltar aktivt i lagets seriespel innevarande säsong tillåts delta. 

Befintligt allianslag som deltar i seriespel under innevarande säsong tillåts delta i cupen. Godkänd alliansansökan av föreningens SDF ska bifogas vid anmälan.

Det finns föreningar som har tunn trupp i åldersklassen, och vi vill även ge dem en möjlighet att medverka:

Ålderslag med tunn trupp ska först uppfylla punkt 1, och kan sedan nyttja punkt 2:

1. Fylla på med spelare från yngre ålderslag från egen förening.

2. Vid undantagsfall kan inlånade spelare tillåtas medverka.

Regler för inlånad spelare

*  Spelaren får som högst vara verksam i U14.

*  Spelaren skall tillhöra samma SDF.

*  75% av laget ska bestå av egna spelare.

Förening med avsikt att låna in spelare ska inkomma med en orsaksförklaring senast 2021-10-31, i orsaksförklaringen ska namn, personnummer

och hemmaklubb på spelare som ska lånas in vara med.

Efter godkänt beslut ska följande personer skriva under dispensen.

Ansökande förening:

•        Ordförande

•        Ungdomsansvarig

•        Huvudtränare ålderlag

•        Huvudtränare yngre ålderlag

Förening som spelare/spelarna lånas in ifrån:

•        Ordförande

•        Ungdomsansvarig

•        Huvudtränare ålderslag

Kontroll via TSM kommer att göras.