Spille program – EM-kval. (damer/herrer)
Kval. til OL-kval – (damer)
Velkommen til EM-kvalifikationen, der afholdes over 2 spillerunder med 1. runde i Tårnby 15-17. september og finalespillet 22-24. september også i Tårnby.
Der er tilmeldt 3 hold for hhv. damer og herrer
| Hold 1 | Hold 2 | Hold 3 |
Klub | HCC/GCC | TCC | HCC |
Skipper | Madeleine Dupont | Angelina Jensen | Jasmin Lander |
3-er | Denise Dupont | Camilla Skaarberg Jensen | Katja Milvang-Jensen |
2-er | Julie Høgh | Mette de Neergaard | Alberte Madsen |
1-er | Mathilde Halse | Christine Vita Grønbech | Mie Milvang-Jensen |
5. spiller | Lina Knudsen | Ane Hansen | Gabriella Qvist |
Coach | Lars Vilandt | Jamie Danbrook | Lene Nielsen |
| Hold 1 | Hold 2 | Hold 3 |
Klub | TCC | HCC | HCC |
Skipper | Mikkel Krause | Torkil Svensgaard | Daniel Mark Petersen Poulsen |
3-er | Martin Uhd Grønbech | Joel Ostrowski | Simon Haubjerg |
2-er | Daniel Abrahamsen | Lasse Damm | Henrik Høhling Holtermann |
1-er | Ulrik Damm | Jørgen Larsen | Daniel Munk Buchholt |
5. spiller | Nicolai Frederiksen | Kenneth Jørgensen | Mads Bækgaard |
Coach | Kjell-Arne Olsson | | Kenneth Hertsdahl |
Der spilles 2 x Round Robin og herefter finaler (bedst ud af 5 kampe).
Hvis der er brug for en Tie-Break, fastlægges denne af Turneringsudvalget i samarbejde med de to hold.
Dato / Tårnby | 2 x RR | Tid | | Bane 1 | Bane 2 | | Kamp runde |
Fredag | 15.09.17 | 19:00 | | 3 – 1 | 1 – 3 | | 1 |
Lørdag | 16.09.17 | 09:00 | | 3 – 2 | 2 – 3 | | 2 |
14:00 | | 1 – 2 | 2 – 1 | | 3 |
19:00 | | 3 – 1 | 1 – 3 | | 4 |
Søndag | 17.09.17 | 10:00 | | 3 – 2 | 2 – 3 | | 5 |
15:00 | | 1 – 2 | 2 – 1 | | 6 |
Dato / Tårnby | Finale | Tid | | Bane 1 | Bane 2 | | Kamp runde |
Fredag | 22.09.17 | 16:00 | | Finale 1 | Finale 1 | | |
Lørdag | 23.09.17 | 10.00 | | Finale 2 | Finale 2 | | |
15.00 | | Finale 3 | Finale 3 | | |
Søndag | 24.09.17 | 10.00 | | Finale 4 | Finale 4 | | |
| | 15.00 | | Finale 5 | Finale 5 | | |
Det hold, der er nævnt først, træner først og spiller med de mørke sten (rød gælder altid som mørke sten uanset hvilken farve, det andet sæt sten har)
Der spilles LSD inden hver kamprunde. LSD spilles efter de internationale regler.
Finalespil: Såfremt nr. 1 er 3 eller flere point foran nr. 2, har holdet vundet første finale, og de har fordelen af sidste sten i de resterende finaler.
Hvis nr. 1 er 2 point foran nr. 2, har holdet vundet retten til sidste sten i alle finaler.
Hvis nr. 1 er 1 point foran nr. 2, har holdet sidste sten i den første finale, hvorefter retten til sidste sten skifter mellem finalerne.
Hvis der er pointlighed mellem nr. 1 og 2 efter mellemrunden, spilles der LSD før hver finale. Det hold der har den bedste DSC efter indledende runde, har fordel af sidste træning i den første finale, hvorefter retten til sidste træning skifter mellem finalerne.