Göteborg Ishockey Cup
Ishockey
2 - 5 Januari 2019
U14

Göteborg Ishockey Cup

Information

Klicka på länken -> Göteborgs Ishockeyförbund

Inbjudan till                       

GÖTEBORG ISHOCKEY CUP 2019

– världens största turnering för U14

Invigning på kvällen den 1:e Januari

Cupen spelas 2:e till 5:e Januari                                                                  

GÖTEBORGS ISHOCKEY CUP

VÄRLDENS STÖRSTA U14 CUP

GIC är en internationell cup med plats för 48 lag,

och alla lag spelar 11 matcher

Till nästa års turnering räknar vi med deltagande lag från Sverige, USA, Kanada, Finland, Norge, Danmark, Tjeckien, Tyskland, Schweiz.

 

U14 lag med spelare födda 2005 och senare, spelarna måste vara licensierade i respektive klubb.

Dispenser godkänns enbart för överåriga tjejer födda 2004, övriga dispenser beviljas ej!

 

Gruppspel spelas 2-3:e januari, slutspel spelas 4-5:e januari

Efter gruppspel delas man in i respektive slutspel, Gruppettor till A-slutspel, grupptvåor till B-slutspel etc... 

Läs mer om cupen på vår hemsida www.gbgif.se

Alla lag bor på Scandic Crown -Ett fyrstjärningt hotell mitt i Göteborg

Alla lag bor på Scandic Crown mitt i centrala Göteborg. Vi transporterar alla lag med buss till respektive arena och tillbaka till hotellet på kvällen

 

PRISER: Inteckning i vandringspriset. Minnespris till segrande lag och bucklor till gruppsegrarna.

Plaketter till deltagarna i de sex bästa lagen. Diplom till övriga deltagare.

 

VI FÖRBEHÅLLER OSS: Att bland alla anmälda lag välja ut de 48 deltagande lagen.

De lag som inte får vara med får naturligtvis anmälningsavgiften tillbaka!

 

Anmälan: Anmälningsavgift 2.295 SEK insätts på Göteborgs Ishockeyförbunds bankgiro 189-6059
Maila även: Namn på laget och en ledare samt telefonnummer till marit.tollesson@gbgif.se
Anmälan är bindande, Ej antagna lag återfår anmälningsavgiften
SISTA ANMÄLNINGSDAG: 18 maj 2018

 

DELTAGARAVGIFT: När laget blivit antaget – vilket meddelas i augusti månad! – kommer deltagaravgift på       3.595 sek att tas ut i omgångar under september-december. Avgiften inkluderar frukost, lunch, mellanmål, middag och kvällsmål samt hotellogi och transporter varje dag 2-4 jan (frukost och lunch samt transporter 5 jan).

Givetvis ingår alla matcherna!

FÖRSÄKRING: Deltagarna ska ha egna försäkringar (svenska spelare är försäkrade genom sin licens).

MER INFORMATION: www.gbgif.se

FRÅGOR: Göteborg Ishockeyförbund, Patrik Norrman 070-255 78 00, patrik.norrman@gbgif.se (Cupgeneral)

                                                                   Marit Tollesson 031-787 51 41, marit.tollesson@gbgif.se (Administration)

 

 

Spelschema

8 lag per spelort

På varje spelort bildas det 2 grupper med 4 lag i varje grupp

 

Dag 1 grundspel:

En rak serie i varje grupp tre matcher per lag

Arena grupp Blå

Arena grupp Vit

Efter avslutade matcher har vi två tabeller/spelort med placering 1 till 4

Ettan och tvåan i respektive grupp bildar en ny grupp till dag två

Trean och Fyran i respektive grupp bildar en ny grupp till dag två

 

Dag 2 grundspel:

Arena grupp Blå fortsättning består av ettan och tvåan från dag ett

Arena grupp Vit fortsättning består av trean och fyran från dag ett

Efter avslutade matcher dag två har vi 2 tabeller med placering 1 till 4 (ranking 1-8/spelort)

 

Dag 3 slutspel

Beroende på hur många lag som är med i cupen se uppställning hur många slutspelsgrupper det blir.

 

När alla lag har placerats i respektive slutspel, så görs en ranking med inspelade poäng, målskillnad, mest gjorda mål (ranking 1-8)

Gruppindelningar

Arena Slutspelgrupp Blå Lag 1, 4, 5 & 8

Arena Slutspelgrupp Vit Lag 2, 3, 6 & 7

En rak serie spelas i respektive grupp

Efter avslutade matcher dag tre har vi 2 tabeller med placering 1 till 4

 

Dag 4 slutspel

Semifinal placering 5-8     Match 1: trean grupp vit vs fyran grupp blå 

                                              Match 2: trean grupp blå vs fyran grupp vit 

Semifinal placering 1-4     Match 3: ettan grupp vit vs tvåan grupp blå 

                                              Match 4: ettan grupp blå vs tvåan grupp vit  

Placering 7-8                       Förlorare match 1 vs förlorare match 2          

Placering 5-6                       Vinnare match 1 vs vinnare match 2                 

Bronsmatch                        Förlorare match 3 vs förlorare match 4             

Final                                     Vinnare match 3 vs vinnare match 4                  

 

 

8 lag går till respektive slutspel

 

Vid 48 lag anmälda så blir det enligt följande

A-slutspel     Alla ettor plus två bästa tvåor

B-slutspel     Övriga tvåor plus fyra bästa treor

C-slutspel     Övriga treor plus alla fyror

D-slutspel     Alla femmor plus två bästa sexor

E-slutspel     Övriga sexor plus fyra bästa sjuor

F-slutspel      Övriga sjuor och alla åttor

 

 

Cupen kan ta emot upp till 64 lag, då blir indelningen till respektive slutspel enligt följande:

 

Vid 56 lag anmälda så blir det enligt följande

A-slutspel     Alla ettor plus en bästa tvåa

B-slutspel     Övriga tvåor plus två bästa treor

C-slutspel     Övriga treor plus tre bästa fyror

D-slutspel     Övriga fyror plus fyra bästa femmor

E-slutspel     Övriga femmor plus fem bästa sexor

F-slutspel      Övriga sexor plus sex bästa sjuor

G-slutspel     Övriga sjuor plus alla åttor

 

Vid 64 lag anmälda så blir det enligt följande

A-slutspel     Alla ettor

B-slutspel     Alla tvåor

C-slutspel     Alla treor

D-slutspel     Alla fyror

E-slutspel     Alla femmor

F-slutspel      Alla sexor

G-slutspel     Alla sjuor

H-slutspel     Alla åttor


Cupen ej startad

Cupen startar om 15 dagar